Porselen Tamiri Nasıl Yapılıyor?

Bundan sonra sıra desenlemeye gelmiştir, aynı desenleri uygulamak için mercek altına alınan vazodaki desenler önce ustanın aklına nakşedilir daha sonra vazoya aktarılır.

Porselen ve opalin lamba tamiri

1

(Resmi büyütmek için üzerine tıklayın)

Yaklaşık 15-20 parça olarak kırılmış bulunan bu opalin lamba eski haline getirilmesi için bize bırakıldı.

2

 

Lambanın kırık parçalarını yapıştırmaya başlamadan önce kısa bir keşif yapılır ve yapıştırmaya ultraviole ışığı ile başlanır.

5

Parçaların ultraviole ışını yardımı ile birbirine kaynatılmasından sonra düzleme aşamasına geçilir ve kırık parçalar arasındaki hatalar giderilir.

6

5a

Opalin Lambanın ana rengi tutturulduktan sonra üzerinde bulunan orjinal renk ve desenlerin yeniden yapılmasına başlanır.

8

Renk ve desenleme işlemi tamamlandıktan sonra lamba komple bir koruyucu ile yeniden kaplanarak asıl parlaklığına ulaşıp korunması sağlanır. Böylelikle restorasyon işlemi tamamlanmıştır. Bundan sonra tamir edilen antika eşya 3-4 günlük bekleme odasına alınır. Bu aşamada, kullanılan kimyevi maddelerin etkilerinin geçmesi sağlanarak zararlı koku ve maddelerden arındırılır. Porselen tamiri ve cam eşya tamirlerinde uygulanan yöntemler farklıdır.

Yorumlar kapalı.